مجتمع مسکونی سوندربرگ از بیارکه اینگلس

مجتمع مسکونی سوندربرگ از بیارکه اینگلس     مـنـــــــبـع : www.arcspace.com  

 

 

 

در اکتبر 2008 شهرداری سوندربرگ طرح جامع توسعه دوباره بندر سوندربرگ را در فضایی به مساحت 50000 متر مربع که توسط فرانک گری، معمار آمریکایی، ارائه شده بود به چاپ رساند. در طرح جامع فرانک گری به جای ارائه طرح های دقیق، ساختمان ها تنها به شکل بلوک های بزرگ چوبی ارائه شده بودند. اولین ساختمانی که در این طرح به یک بنای واقعی تبدیل می شود توسط بیارک اینگلس طراحی شده است.

این پروژه یک بنای مسکونی با زیربنای 1300 متر مربع است که درضلع شمالی بندر واقع شده و به وجه جلویی بیمارستان سوندری لند نزدیک است. از طرف آب این ساختمان به شکل یک مجسمه دیده می شود که بر روی تپه نرمی آرمیده است و بازدید کنندگان را به کشف زوایای مختلف این معماری دعوت می کند.

از زاویه دیگر این ساختمان به شکل یک سری از احجام دیده می شود که می چرخند و از پارک بالا می روند و یک فضای ورودی باز و در عین حال محصور را به وجود می آورند. این ساختمان از هفت آپارتمان مجزا با بالکن های خصوصی تشکیل شده است. قسمتی از طبقه زیر زمین پایین تر رفته تا ساختمان را به آرامی به محیط اطراف آن متصل کند این بدان معناست که برای ورود به ساختمان باید نیم طبقه پایین برویم. این حرکت باعث شده که حریم تراس های دو طبقه پایینی رعایت شود در مقایسه با حالتی که مستقیما روی زمین قرار می گرفتند.

به منظور بهینه استفاده از موقعیت قرارگیری ساختمان در فضایی که اطراف آن باز است هر طبقه با زاویه مشخصی به شکل یک مکعب که دور یک هسته مرکزی چرخیده است در نظر گرفته می شود. این روش تراس های جادار و بزرگی را در اختیار هر واحد قرار می دهد که دید و نور کافی را برای آنها به ارمغان دارد. تراس ها همچنین دارای فضای باز و سرپوشیده هستند که امکان استفاده از آنها را در روزهای بارانی نیز فراهم می سازد.

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

/ 1 نظر / 159 بازدید
javad

http://vanda_architect.persianblog.ir/tag/%d9%85%d8%b9%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c