یک ایرانی،خالق خانه ای با مصالح پایدار و ارزان قیمت

یک ایرانی،خالق خانه ای با مصالح پایدار و ارزان قیمت
پروژه ی "خانه میله ای" توسط یک ایرانی به نام رضا علی آبادی در شهر تورنتو کشور کانادا طراحی و اجرا شده است.
یک ایرانی،خالق خانه ای با مصالح پایدار و ارزان قیمت

پروژه ی "خانه میله ای" توسط یک ایرانی به نام رضا علی آبادی در شهر تورنتو کشور کانادا طراحی و اجرا شده است.در مراحل اجرای این پروژه، علی ملک زاده نیز به عنوان همکار نقش داشته است. این پروژه در سال 2010 توسط آتیله RZLBD اجرا شده است.

خانه میله ای، تجربه ای غیرمنتظره و هیجان انگیز از فضایی است که در کوچکترین متراژ و با بیشترین کاربری به نمایش گذاشته شده است.

این خانه در زمینی با زیربنای کل 1400 متر مربع و در 2.5 طبقه طراحی شده است.فضاهای داخلی خانه اغلب باز و بدون دیوار طراحی شده است. مسیر چرخش و بخش های مختلف حول فضای خالی میانی شکل گرفته اند، کف طبقات در هر سو بر یکدیگر مشرف اند و حرکت دید و نور را در خانه تسهیل می کنند.راه پله ای که حول فضای مرکزی می چرخد، موجب می شود اتاق ها با تغییر طبقات به تدریج در فضای خانه پدیدار شوند. جابجایی ترازها در مقطع باعث شده تا نمای ساختمان در خیابان به سایه بان شبیه شود.این طراحی در واقع تجدید نظری است در چینش و نظم کارکرد، در این خانه فضاهای باز نیز تعبیه شده است. در طراحی خانه میله ای، صرفه جویی اقتصادی با خرید زمینی کوچک و انتخاب مصالحی پایدار و ارزان قیمت تحقق پیدا کرده است. استفاده از روکش آلومینیومی، چوب خام و آهن زنگ زده ی قابل بازیافت در نمای خارجی ساختمان هم به کاهش هزینه ها بسیار کمک کرده است. طراحی منحصر به فرد این ساختمان باعث ایجاد شگفتی و تعجب در میان ساکنین شهر تورنتو شده است. به همین منظور آتلیه rzlbd تصمیم دارد تا با گسترش اجرای طرح های مشابه، وخلق طرح هاییی بر پایه معماری پایدار و مقرون به صرفه، چهره شهر توراتو را دستخوش تغییرات فراوانی کند.

/ 0 نظر / 45 بازدید