آثار معماری لوکوربوزیه در چندیگار ؛ نامزد دریافت سایت میراث جهانی 2015 یونسکو

آثار معماری لوکوربوزیه در چندیگار ؛ نامزد دریافت سایت میراث جهانی 2015 یونسکو     مـنـــــــبـع : www.indianexpress.com  

 

 

 

پس از سال ها بررسی، وزارت اتحاد فرهنگ هند، در نهایت به توافق جهت معرفی شهر چندیگار به عنوان سایت احتمالی میراث جهانی دست یافت؛ این شهر چند ملیتی شامل آثار بسیاری از معمار مشهور فرانسوی، لوکوربوزیه می باشد.

طبق تایید مقامات این وزارتخانه، "ویرانه های نالاندا" و " شهر امپراطوری دهلی " به عنوان نامزد هند در کسب عنوان سایت میراث جهانی یونسکو ، در سال های 2015 و 2016 معرفی گشته و ثبت گشته اند.

در حالی که فرمانداری شهر چندیگار، از سال 2006 پرونده ی نامزدی این شهر را پیگیری می نموده، مسئولان وزارتخانه ی فرهنگ پیش از این، آن را تایید نکرده بودند. در سال 2006 و 2007، چندیگار یکی از شهرهای برجسته در لیست آزمایشی یونسکو بوده است، اما در سال 2010، تصمیم پیرامون این شهر، دوباره به تعویق افتاده بود. هند همراه با فرانسه، بلژیک، آرژانتین و سوئیس این نامزد فراملی برای آثار معماری لوکوربوزیه را به این رقابت ارسال نموده است.

پرونده ی نامزدی چندیگار که آثار لوکوربوزیه در چندیگار نامیده شده است، واسطه و لینکی ضروری در مجموعه ی آثار این معمار در فرانسه، سوئیس و دیگر کشورها محسوب می گردد که در پرونده ی " نامزدی مجموعه ی فرا مرزی آثار لوکوربوزیه" ارائه گشته اند. شرح نامزدی چندیگار در سال 2006، این شهر را قابل مقایسه با دیگر شهرهای لیست قرن 21، همچون " برازیلیا "، " شهر سفید تل آویو " و " او هاور- شهر بازسازی شده توسط اگوست پره " می داند.

ویرانه های نالاندا که پیشتر در سال 2009، نامزد دریافت این جایزه گشته است، حمایت های تازه ای نیز جهت کسب این عنوان در فهرست میراث جهانی یونسکو را دریافت نموده است. دولت بیهار که دانشگاه تازه ی نالاندا را اداره می نماید، با حمایت همه جانبه از این میراث ملی، توجه وزارت فرهنگ را مجددا به خود جلب نموده است.

پس از درخواست مستقیم نیتیش کومار، عضو دولت بیهار در وزارت فرهنگ، این وزارتخانه و سازمان باستان شناسی هند، با یک عملیات عظیم کاوش و حفاری در نالاندا، موافقت نموده اند. ویرانه های نالاندا یکی از نامزدهای قدرتمند در لیست انتخاب سایت میراث جهانی یونسکو در سال 2015 خواهد بود و سازمان باستان شناسی هند، در توسعه و تکمیل پرونده ی نامزدی آن کمک خواهد نمود.

/ 1 نظر / 95 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐─────────────────────────────────────────┌ │ امام جواد عليه السلام فرمودند │ │ اعتماد به خدا بهاى هر چيز گرانبها است و نردبانى به سوى هر بلندايى │ │ بحارالانوار، جلد ۵، صفحه ۱۴ │ ┘─────────────────────────────────────────└