طراحی محل یادبود قربانیان قتل عام نروژ

طراحی محل یادبود قربانیان قتل عام نروژ
ایده ی من برای این یادبود، ایجاد یک برش یا زخم درون خود طبیعت است که تجربه ای فیزیکی از "جدا نمودن" ارائه میدهد و بازتابی است از فقدان ناگهانی و همیشگی اشخاصی که در این حادثه جان باختند.
طراحی محل یادبود قربانیان قتل عام نروژ

 

اختصاصی معماری نیوز: این شکاف که "زخم" نام دارد درون این تپه ایجاد شده و سه متر و نیم پهنا خواهد داشت.
یادبود تاثیرگذار هنرمند سوئدی "جان دالبرگ" برای گرامیداشت یاد و خاطره افرادی که در ترور اوتوئیا ۲۰۱۱ جان خود را از دست دادند طراحی شده و برنده مسابقه بنای یادبود اسلو در ۲۲ جولای شده است.


طراح این بنا عنوان داشته: "ایده ی من برای این یادبود، ایجاد یک برش یا زخم درون خود طبیعت است که تجربه ای فیزیکی از "جدا نمودن" ارائه میدهد و بازتابی است از فقدان ناگهانی و همیشگی اشخاصی که در این حادثه جان باختند."

به گزارش معماری نیوز، یک عملیات حفاری قسمتی از انتهای دماغه این تپه را تا زیر خط آب خواهد برید و مسیر پیاده تا انتهای راه این دماغه را قطع خواهد نمود و بازدیدکنندگان از طریق مسیر جنگلی به این مکان رهنمون خواهند شد و یک مسافت تفکر برانگیز را طی خواهند نمود که نهایتاً به طرف یک سمت این شکاف در زیر زمین ختم خواهد شد و درون این گشودگی میان دو قسمت، روبروی بازدید کنندگان آن سوی شکاف سنگ نوشته یادبودی روی دیوار نصب خواهد شد که اسامی تمام قربانیان روی آن حک شده است.


برای ساخت این یادبود هزار مترمکعب خاک و سنگ حفاری خواهد شد همچنین تعداد زیادی درخت و زندگی زیست گیاهی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت تا فونداسیون این بنای یادبود زیر زمین احداث شود.

موقع اعلام برنده ی مسابقه این طرح، هیئت داوران اعلام داشت که: "طرح پیشنهادی شجاعانه، بی پروا، رک و بنیاد گرایانه است و عمیقا واقعه تراژیک این ترور را در قالبی فیزیکی و صریح به منصه ظهور میرساند."/ 0 نظر / 32 بازدید