هنر و معماری در ترکیه

هنر و معماری در ترکیه

ترکیه سرزمینی است که از ابتدای تاریخ مهد بسیاری از تمدن ها بوده است . مشکل است که سرزمین دیگری را پیدا کنید که یک تمدن دیگری را منجر شود . ترکیه با گذشته غنیش منبع معتبری برای تاریخ نویسان هنر و باستانشناسان می باشد . ترکیه مثل یک موزه هنر و معماری رو باز واقعی است . تاریخ هنر ترکیه خیلی غنی و به اوایل و آغاز تاریخ بر می گردد .

هیتیات ها در آناتولی در 1800 ق.م با شهرت فراوانی به پا خواستند و تا 1200 ق.م حکم رانی کردند . آنها در کارهای فلزی خبره بودند و ساخت مجسمه های مهم را از طلا و برنز را پشت سر گذاشتند مخصوصا خدایی که می پرستیدند . نمونه های زیادی از این آثار در نمایشگاه موزه تمدن های آناتولی در ترکیه وجود دارد . لوح های فلزی که خطوط تصویری یا هیدرولیف آناتولی در آن نوشته شده سر نخ های زیادی از زندگی روزمره و آداب سنتی و تشریفاتی آنان به ما می دهد . در پایتخت هیتایتها Bogazkoy هنوز باقیمانده ای از پرستشگاه ها و دروازه سلطنتی و دروازه شیر ها محافظت می شود . هنگام عبور از آنها عظمت و بزرگی سلطنت هیتایتها را می توان حس کرد .

شدت و کیفیت خرابه هایی که از امپراتوری های یونان و روم در ترکیه به خصوص در سواحل مدیترانه جنوبی ، آن حس را می دهد که ما از داخل یک ماشین زمان سفر کردیم و به اثر Hellenistic رسیدیم . تکه های هنری و معماری باقی مانده به ما اطلاعاتی از نحوه زندگی روزمره یونان و روم قدیم می دهد بسیاری از شهر ها موزه هایی دارند که از مصنوعات ساخته شده حفاظت می کنند مانند مجسمه ها ، تندیس ها ، جواهرات ، لوازم خانوارها ، نقاشی های دیواری و موزاییک . علاوه بر این ها خرابه هایی که تا کنون پا بر جا هستند به صورت گنجینه هایی در موزه های رو باز قابل مشاهده هستند . فراموش نشدنی ترین اینها پرگامون در ساحل اژه . Aphrodisias یا معبد Aphrodite با خیابانهای عریض ، با ستون های کورنتین هم مرز شدند و مشهور ترین معبد دنیا Artemis که از عجایب هفت گانه دنیا می باشد .

در قرن 4 امپراتوری روم به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد و مسیحیت که در هر دو آنها ریشه داشت و سبب به وجود آمدن کلیساها و صومعه های بی شمار در سراسر کشور شد . بویژه Cappadocia مثالهای عللی از این بناهای یاد بود مشاهده می شود با سنگ های تراش خورده و نقش های رنگی تزیین شده اند کلیساهای بیزانتین که فرم آن تلفیقی از تاثیر روم و شرقی ها است و این ساختمان با basilica .

/ 0 نظر / 15 بازدید