ویلای ویلتون ؛ گیسو و مژگان حریری

ویلای ویلتون ؛ گیسو و مژگان حریری
کاربرد خلاقانه و نوآورانه مصالح، درک روشن از نور و فضا، رویکردی مداوم و پایدار در تمامی پروژه‌هایشان بوده است.
ویلای ویلتون ؛ گیسو و مژگان حریری

شرکت Hariri & Hariri در سال 1986 به وسیله گیسو و مژگان حریری تاسیس شد. این دو خواهر و شریک، همکاریشان را در عرصه معماری، خیلی زود و زمانیکه هنوز دانشجو بودند با کار بر روی مسابقات مختلف و مباحث تئوری آغاز نمودند.

کاربرد خلاقانه و نوآورانه مصالح، درک روشن از نور و فضا، رویکردی مداوم و پایدار در تمامی پروژه‌هایشان بوده است. در کارهای آنها، حقیقت شاعرانه شرقی و فرهنگ ایرانی به صورتی کلی نگرانه به زندگی و بخصوص به معماری بوده است، انعکاس یافته و نتیجه آن هم فضاهای جالبی می‌باشد که با استفاده متضاد از مصالح، خلق شده‌اند.

آنها در کنار طراحی معماری، به طراحی مبلمان به عنوان محصول جانبی فضاهایی که خلق کرده‌اند نیز می‌پردازند. خواهران حریری در مسابقات زیادی شرکت کرده و جوایز بسیاری دریافت نموده‌‌اند و آثارشان در نشریات مختلف به چاپ رسیده‌ است:• برنده جایزه کنگره معماران جوان در سال 1990.

• برنده مسابقه 40under40، یکی از گروه‌های دعوت شده برای شرکت در جشنواره خانه‌سازی شهری در هلند.Architectural Record کار آنها را در مسابقه «آینده دارد می‌آید»، در دسامبر 1999، به عنوان یکی از دیدگاه‌های استثنایی برای هزاره جدید، در نمایشگاهی که در گالری مکس پروتچ نیویورک برپا کرده بود، به نمایش گذاشت.

• بلوک دیجیتالی حریری‌وحریری در مسابقه ساعتچی و ساعتچی که با عنوان «جایزه سال 2000 نوآوری در ارتباط» برگزار شد، در جمع کارهای انتخاب شده برای مرحله پایانی قرار گرفت.

• آنها در کتاب خود با عنوان WORK IN PROGRESS تجربیاتشان را در زمینه موارد مهمی که طراحی و تمرین معماران را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بیان کرده‌اند.
گیسو حریری در سال 1956 در ایران متولد شد. لیسانس معماری را از دانشگاه کرنل در سال 1980 دریافت نمود. همزمان با تحصیل در دانشگاه، در برنامه‌ای مطالعاتی در زمینه معماری هلند و خانه‌سازی مدرن به همراه پروفسور گریگوری لسنیکوفسکی شرکت جست. پروژه‌های دانشجویی‌ او در گالری فیلیپه بونافونت در سان‌فرانسیسکو به نمایش درآمدند و در مجله معماری دانشگاه کرنل نیز به چاپ رسیدند. زمانیکه در سان‌فرانسیسکو بود با دفتر جنینگز و شتوت همکاری داشت، در نیویورک هم به عنوان معمار طراح در دفتر مشاورین پل‌سیگل مشغول به کار بود.
از سال 1987، گیسو زمانی را نیز به تدریس اختصاص داده است تا بر اهمیت دوره آکادمیک و فلسفی ضمن تجربه حرفه‌ای تاکید نماید. او به عنوان استادیار رشته معماری در دانشگاه کلمبیا و منتقد در دانشگاه‌های کرنل، مک‌گیل و مدرسه طراحی پارسونز به تدریس و سخنرانی پرداخته است. چندین انستیتوی معتبر و انتشارات سرشناس به دنبال گیسو بوده‌اند تا از وی در هیات داوری اعطای جوایز سالانه خویش استفاده نمایند:

• جوایز طراحی انجمن معماران آمریکا

• جوایز طراحی سالانه I.Dمژگان حریری در سال 1958 در ایران متولد شد. لیسانس معماری خود را در سال 1981 از دانشگاه کرنل دریافت نمود. او نیز همانند خواهرش، ضمن تحصیل، در برنامه مطالعاتی‌ای که در هلند انجام می‌گرفت شرکت داشت. در سال 1981، به واسطه دستاوردهای ارزشمندی که ضمن مطالعاتش برای دریافت فوق‌لیسانس داشت، موفق به دریافت جایزه الکساندر اشویلر شد. مژگان، طراحی شهری را با راهنمایی کالین راو ادامه داد و در سال 1983 فوق‌لیسانس معماری خود را با گرایش طراحی شهری از دانشگاه کرنل دریافت نمود. تا زمان تاسیس دفتر حریری ‌و ‌حریری در سال 1986، در شرکت جیمز‌استورات‌پلشک و شرکا در نیویورک مشغول به کار بود.
ویلای ویلتون توسط دفتر معماری حریری و حریری در شهر ویلتون ایالات متحده آمریکا طراحی شده است. این پروژه در سال 2007 اجرا شد. این ویلا نمایش یک معماری مینیمالیستی در چشم انداز منطقه است. در طراحی ویلای ویلتون از چوب درخت گردوی برزیلی استفاده شده است. این ویلا شامل استخر، اتاق پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه و حمام است. شیشه های سرتاسری در دور تا دور ویلا، چشم انداز زیبایی را از محیط به کاربر عرضه می کند و روشنایی داخل ویلا را به بهترین نحوپاسخ می دهد. طراحی این خانه تقابلی است با خانه های سنتی موجود، سقف، تسلط گسترده ای بر روی خانه و استخر دارد و طاقِ زاویه دار چوبی، با ایجاد یک سرپناه بیرونی و پوشش دهانه استخر، محیط گرم و جالبی را برای لذت بردن از آب پدید می آورد. گسترش کف چوبی ساختمان به بیرون تا لبه استخر با ایجاد یک میز یا تکیه گاه، به استفاده کنندگان این امکان را می دهد تا با تکیه دادن به آن، لحضات خوشایندی را سپری کنند. فضای داخلی ویلای ویلتون با انعکاس و تابش نور از سطح آب مزین می شود و شرایط ایده آلی را فراهم می کند.


/ 0 نظر / 50 بازدید