چشم اندازی در جنگل های نروژ با الهام از یک تابلوی نقاشی

چشم اندازی در جنگل های نروژ با الهام از یک تابلوی نقاشی
نقاش مشهور نروژی "هارالد سولبرگ" (1935-1869) در کوهستان Rondane نروژ چند سالی اقامت گزید تا پیرامون معروف ترین تابلو نقاشی خود "شب زمستانی در کوهستان" مطالعه و تأمل نماید، مایه اصلی خلق این سکو بررسی چندین پیش طرح از تابلوی نقاشی با چشم اندازهای مختلف بود و نزدیک ترین مکان قابل تشخیص در طراحی ها نسبت به تابلو اصلی، اکنون محل قرار گیری این سکو در دل جنگل است.
چشم اندازی در جنگل های نروژ با الهام از یک تابلوی نقاشی

اختصاصی معماری نیوز: عنصر حائز اهمیت در این تابلو اندام تاریک درختان کاج در جلوی منظره است، این تابلو چشم انداز زیبای شب تاب زمستانی را قاب نموده است. امروزه این محل، یک طبیعت پویا بین درختان رو به رشد و متراکم کاج بر پهلوی تپه و نمای کوهستان دوردست را به نمایش میگذارد. این ارتباط تبدیل به نقطه ی شروعی برای طراحی هندسه و سازه این سکو گشت.

آزمایش های مختلفی برای قرار دادن محل سکو و کسب بهترین دید به منطقه انجام شد، بعد از آن که سایت منطقه و درختان موجود در آن به صورت سه بعدی با رایانه مدلسازی شد و به نحوی که هیج درختی نیاز به قطع کردن نداشته باشد امکان تعیین فرم سکو دقیقا مشخص شد.


همچنین پیدا کردن یک سیستم فونداسیون که به ریشه درختان صدمه نزند حیاتی بود. در این ناحیه ارتفاع ایجاد برفک حدود ۲.۷ متر بالای سطح زمین است و ساخت هر فونداسیون سنتی مستلزم حجم انبوهی از حفاری و قطع درختان بسیار می بود.


به گزارش معماری نیوز، در مراحل اولیه پروژه جنس سازه ی سکو برای انعطاف در ساخت و ساز از فولاد تعیین شده بود و به همین جهت پایه ستون ها میبایست در اصطلاح با کفش برفی سازه ای بر روی زمین محکم میشد و به سازه اجازه میداد که با افزایش حجم ناشی از یخبندان تکان بخورد، اما بارهای وارده در مدل سه بعدی توسط مهندس سازه امتحان شد و نشان داد که تیرهای خمیده در چنین وضعیتی با فشار برف و حرکات زمین ازهم گسیختگی پیدا خواهند نمود. از همین روی سازه سکو از فولاد به بتن تغییر جنسیت پیدا کرد و یک اتصال مهار خمشی نیز مابین تیرهای خمیده و کف سازه سکو برقرار گردید.


تیرهای خمیده در محیط سکو به عنوان نرده محافظ نیز عمل میکنند. این تیرها بر ستونک های فولادی تکیه دارند که تا بستر سنگی درون زمین امتداد پیدا کرده اند و در بعضی نقاط تا ۱۲ متر زیر سطح خاک قرار گرفته اند. بازشوهای افقی در کف سکو به نور و باران اجازه نفوذ به زمین زیر را میدهد. و یک پلکان برای دسترسی به فضای زیر سکو و نواحی پایین تپه و دریاچه نیز تعبیه گشته است.


/ 0 نظر / 88 بازدید